יד מבוגרת מחזיקה ספל

בני הגיל השלישי מפתחים דרישות תזונתיות גבוהות יותר לעומת צעירים, אך בשל רמת תיאבון מופחתת, בעיות עיכול, או העדפות תזונתיות, לעתים קרובות הם אוכלים פחות מרכיבי התזונה החשובים לבריאותם


אובדן מסת השריר בגיל השלישי חל בקצב של כ- 8% לעשור, החל מגיל 40 ועלול להוביל לסיבוכים לאורך זמן. 
מזון רפואי ייעודי להשלמה תזונתית פותח על מנת לסייע בבנייה מחודשת של השריר ובחיזוקו

אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל (בגיל +65) מהווה 11% מכלל האוכלוסייה. התחזיות צופות גידול במספר זה לכ-14.6% עד שנת 2035. בנוסף, תוחלת החיים בישראל עולה על התוחלת הממוצעת במדינות הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD). עובדה זו מציבה אתגרים בריאותיים שצריכים לקבל מענה על ידי מערכת הבריאות. אבוט ישראל, המובילה את שוק המזון הרפואי בישראל, מציגה את אנשור פלוס אדוונס (Ensure® Plus Advance), מזון רפואי ייעודי למבוגרים המיועד לשתייה, שפותח במיוחד על מנת להילחם באובדן מסת השריר בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי.

המוצר מהווה השלמה תזונתית איכותית, ובנוסף  מכיל את ההרכב היחודי NutriVigorTM – הרכב שפותח בלעדית על ידי אבוט ומכיל שלושה רכיבי תזונה חשובים: HMB  (מטאבוליט של חומצת האמינו לאוצין), רמה גבוהה של חלבון איכותי ו-ויטמין D, אשר ביחד תורמים לשיקום ובניית השריר ומעצימים את כוחו.1

"אובדן מסת השריר הינו אחד מתהליכי ההזדקנות אשר נדונים רק לעתים רחוקות אך יש לו השלכות נרחבות על האופן שבו נוכל לחיות חיים בריאים עם הזדקנותנו", אומר פרופסור חיים יוספי, ראש המחלקה לקרדיולוגיה לא-פולשנית במרכז הרפואי "ברזילי" באשקלון. "סיבוכים בריאותיים שאנחנו רואים אצל אלה הסובלים מאובדן מסת השריר לעתים קרובות קשורים לקושי בתפקוד היום-יומי, כגון כניסה למכונית ויציאה ממנה, טיפוס במדרגות או הרמה של אובייקטים רגילים".

השפעת השריר בהזדקנות 

ככל שאנשים מזדקנים, באופן טבעי הם מאבדים את מסת השריר וכוחו. אובדן מסת השריר עם הגיל מתרחש בקצב של 8% לעשור החל מגיל 40 ו-15% אחוזים לעשור החל מגיל 70.

אובדן מסת השריר כרוך בירידה בכח הפיזי, בתפקוד וברמות האנרגיה, אך גם בעלייה ברמת העייפות ובסיבוכים בריאותיים משמעותיים, לרבות בסיכון לנפילות ולשברים, בסיכון מוגבר למחלות ולדלקות, וביכולת נמוכה  להתאוששות מניתוחים וממחלות.

מחקרים מראים, כי הסיבוכים הבריאותיים הבאים קשורים לאובדן מסת השריר:

  • 10% אובדן מסת שריר: הגנה חיסונית לקויה, עלייה ברמת הדלקת, עלייה של 10% בשיעור התמותה.
  • 20% אובדן מסת שריר: חולשה, עלייה ברמת הדלקתיות, הידלדלות העור, הפחתה ביכולת ההחלמה, עלייה של 30% בשיעור התמותה.
  • 30% אובדן מסת שריר: חולשה גדולה מכדי לשבת, פצעי לחץ, חוסר יכולת ריפוי פצעים, דלקת ריאות, עלייה של 50% בשיעור התמותה.
  • 40% אובדן מסת השריר: 100% מוות, לרוב בגין דלקת ריאות.

"התפיסה הרווחת היא שכיוון שחולשת השרירים הינה חלק טבעי של תהליך ההזדקנות לא ניתן לפעול בנושא. זוהי תפיסה מוטעית" מוסיף פרופסור יוספי. "אני אומר למטופליי, שהם אינם חייבים להתפשר בעניין זה. באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית, ביכולתם לשמור על מצב תזונתי תקין וכך לשמור על שרירים חזקים, שיעזרו להם להחלים ממחלות ולחיות חיים פעילים ועצמאיים".

מבוגרים ובני הגיל השלישי נדרשים לתזונה טובה יותר, שכן רבים סובלים מתת תזונה

עם תהליך ההזדקנות, הגוף דורש כמויות גדולות יותר של חלבון, ויטמין D, סידן וכן רכיבי תזונה נוספים על מנת לשמור על בריאות כללית, עצמות בריאות וכח השריר, למרות זאת, מבוגרים רבים סובלים מתת-תזונה כיוון שהם נוטים לאכול פחות עם התבגרותם – ובמיוחד להפחית באכילת בשר ומזונות אחרים עתירי חלבון. בנוסף, הגוף מאבד מיעילותו בעיבוד רכיבי תזונה שונים. לאור זאת, הקווים המנחים בנושא תזונה הקיימים היום משקפים את הצורך המוגבר של מבוגרים לרכיבי התזונה החשובים הללו.

"בני הגיל השלישי מפתחים דרישות תזונתיות גבוהות יותר לעומת צעירים, אך בשל רמת תיאבון מופחתת, בעיות עיכול, או העדפות תזונתיות, לעתים קרובות הם אוכלים פחות מרכיבי התזונה החשובים לבריאותם", מסבירה רונית דוייב, המנהלת המדעית של אבוט ישראל. "הם עשויים לחשוב שהם ניזונים מתזונה מאוזנת יחסית, אך למעשה מאגרי החלבון, הוויטמינים והמינרלים שלהם מדולדלים והם נמצאים בקבוצת סיכון לבעיות בריאותיות שונות".

על אודות "אנשור פלוס אדוונס"*

המוצר "אנשור פלוס אדוונס"* מציע פתרון להשלמה תזונתית ופותח באופן מדעי כך שבשתיית שני בקבוקים ביום הוא מסייע בבניית מסת השריר, בחיזוקו ובחזרה לתפקוד. התוספת החדשנית לקו מוצרי התזונה למבוגרים של מותג אנשור שהגיעה לישראל, אנשור פלוס אדוונס*, מכילה את הרכב ה-NutriVigor, הרכב ייעודי של רכיבים שפותחו במיוחד על מנת לענות הדרישות התזונתיות של בני הגיל השלישי:

  • HMB, אשר באופן מסורתי משמש ספורטאים לשיפור ביצועים ולבניית מסת שריר, עובד בשילוב עם חלבון איכותי, על מנת לסייע בבנייה ובתחזוקה של מסת השריר שמדלדלת באופן טבעי עם הגיל;
  • רמה גבוהה של חלבון איכותי, המסייע לגוף לבנות ולשמר את מסת השריר;
  • 500 יחב"ל של ויטמין D, המסייע לגוף לשמור על רמת תפקוד שריר תקינה וכן לשמר את בריאות העצמות, אשר הוכח מדעית כי הוא מפחית נפילות ושברים;
  • תוספת סידן, אשר בשילוב עם ויטמין D מסייעת בשמירה על בריאות העצם.

המוצר "אנשור פלוס אדוונס"* הוכח מדעית כמשפר, באופן משמעותי, תוצאיים רפואים. תוצאות המחקר הקליני NOURISH, שפורסם בכתב העת תזונה קלינית (Clinical Nutrition) ומומן על ידי חברת אבוט, הראה, כי מאושפזים מבוגרים בבתי החולים הסובלים מתת-תזונה אשר צרכו את המוצר פעמיים ביום זכו לשפר באופן משמעותי במהלך 90 הימים הראשונים לאחר השחרור מבית החולים את מצבם התזונתי, משקל גופם ורמות וויטמין D בדם לעומת הקבוצה שצרכה פלצבו.

"חברת אבוט ממשיכה לפרוץ את הדרך בכך שהיא מגייסת את המדע התזונתי העדכני ביותר על מנת לשפר את איכות החיים והמצב הבריאותי בגיל השלישי, כגון צמצום ההשלכות מרחיקות הלכת של אובדן מסת השריר", מוסיפה דוייב. "המדענים שלנו מחויבים להמשך מחקר ולפיתוחם של פתרונות חדשניים בתחום חשוב זה".

אנשור פלוס אדוונס בטעם וניל, זמין בבקבוקים של 220 מ"ל  ומוכן לשתייה. המוצר זמין לרכישה בישראל דרך קופות החולים, בתי המרקחת ורשתות הפארם למיניהן.

*בהמלצה ובפיקוח של רופא או דיאטן-תזונאי.

מידע נוסף על תזונה נכונה:

תמיכה תזונתיתתזונה מאוזנת בגיל השלישיהשלמה תזונתית • תזונה נכונה בגיל השלישי

לחזרה לקטגוריה תזונה בגיל השלישי

האמור במאמר הנו בבחינת מתן שירות ומידע לציבור בלבד. כותב/ת המאמר ואבוט לא יישאו בכל אחריות בשל הסתמכות על המאמר ועל הכתוב בו. מידע המופיע במאמר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע והסתמכות על תוכן המאמר הנה באחריות הקורא בלבד.

אולי יעניין אותך גם